1

شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به منظور ارائه خدمات زیرساختی یکپارچه و فراگیر سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) را راه اندازی نموده است. این سامانه در راستای قوانین و مقررات حوزه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم راه اندازی شده است. مطابق ضوابط حاکم، اخذ هرگونه خدمات پایه برای تمامی مشتریان حقیقی و حقوقی منوط به ثبت اطلاعات و شناسایی اشخاص مذکور است. لذا کلیه افراد قبل از مراجعه به کارگزاری می بایست از طریق لینک زیر وارد سامانه سجام شده و در این سامانه ثبت نام نمایند.

ورود به سامانه سجام

2

قبل از اینکه بتوانید به خرید و فروش سهام در بازار سرمایه بپردازید، ابتدا باید کد سهامداری یا کد بورسی داشته باشید. کد بورسی شناسه‌ای است که از سه حرف و ۵ عدد تصادفی تشکیل می‌شود. برای دریافت کد بورسی باید ابتدا در سامانه سجام ثبت نام نموده و سپس با در دست داشتن اصل مدارک شناسایی به کارگزاری مراجعه و نسبت به تکمیل فرم های مربوطه اقدام کنید. درصورتیکه امکان مراجعه حضوری وجود نداشته باشد، باید نسبت به اخذ گواهی امضاء از دفاتر اسناد رسمی بر روی فرم اقدام گردد و سپس اصل فرم به همراه کپی مدارک شناسایی لازم از طریق پست ارسال گردد.

3

معاملات اوراق بهادار از ساعت 9 تا 12:30 روزهای شنبه تا 4شنبه هر هفته به جزء روزهای تعطیل انجام می شود. همچنین ساعت پیش گشایش بازار که در آن امکان انجام معاملات وجود ندارد از 8:30 شروع و تا 9 ادامه می یابد. در زمان پیش گشایش امکان ورود سفارش و تغییر قیمت وجود دارد.

4

سازمان بورس به منظور جلوگیری از نوسانات بی رویه و شدید قیمت سهام، میزان افزایش یا کاهش قیمت سهام را در هر روز کاری محدود کرده است. قیمت اوراق بهادار قابل معامله در بورس و فرابورس نسبت به قیمت مرجع تعیین می شود و ورود سفارش ها در هر روز صرفاً در این دامنه قیمت مجاز است. در حال حاضر دامنه نوسان سهام و حق تقدم سهام در بورس و فرابورس به شرح جدول زیر است.
شرح بورس فرابورس
سهام ±5 ±5
حق تقدم سهام ±10 ±5

5

پس از انجام معاملات، تسویه معاملات بین فروشنده و خریدار توسط کارگزار فروشنده و کارگزار خریدار از طریق شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه انجام می شود. تسویه معاملات سهام دو روز کاری بعد از انجام معامله (T+2) صورت می گیرد و تسویه معاملات اوراق مشارکت و صندوق های قابل معامله در بورس (ETF) یک روز کاری بعد از انجام معامله (T+1) صورت می گیرد.

6

بله، هر مشتری می تواند نزد هر کارگزار یک حساب داشته باشد هرچند به دلیل دریافت خدمات بهتر توصیه می شود هر مشتری فقط با یک کارگزاری کار کند.

7

قیمت عرضه و تقاضا یک سهم را به صورت لحظه ای و با تغییرات لحظه ای می‌توان از سایت شرکت فناوری بورس تهران به آدرس زیر مشاهده کرد و نیاز به مراجعه حضوری به تالار بورس نیست. شرکت فناوری بورس تهران

8

تعیین قیمت سهم تابع عوامل مختلفی است که مهمترین آن سودآوری شرکت، انتظار سودآوری آتی شرکت و شرایط کلان اقتصاد کشور است.

10

منظور از بهترین عرضه، پایین ترین قیمتی است که برای فروش یک سهم در سیستم معاملات وارد شده است. و منظور از بهترین تقاضا بالاترین قیمتی است که برای خرید سهام در سیستم معاملات وارد شده است.

11

به کسانی که سهام شرکت را در تاریخ مجمع در اختیار داشته باشند حق تقدم تعلق می گیرد. این افراد می توانند حق تقدم خود را در بورس به سایر سرمایه گذاران واگذار نمایند. برای خرید حق تقدم در بازار نیاز به شرایط خاصی نیست. تنها باید بتوانید در مهلت مقرر شده یا دوباره آن را بفروشید یا اینکه با پرداخت مبلغ اسمی سهام ( واریز1000 ریال به حساب شرکت) در افزایش سرمایه شرکت کنید.

12

کارمزد خرید کارمزد فروش جمع کل
0.003712 0.0088 0.012512

13

می توانید به کارگزاری که سهام را برای شما خریده است مراجعه نمائید تا اطلاعات حساب شما را در اختیارتان قرار دهد. همچنین می توانید با مراجعه به دفاتر پیشخوان مورد تائید شرکت سپرده گذاری مرکزی و ارائه مدارک خود، یک کد و رمز عبور دریافت کنید تا از طریق آن بتوانید با ورود به سایت شرکت سپرده گذاری مرکزی اطلاعات سهام خود را دریافت نمائید.

14

پس از بازگشایی نمادهایی که دامنه نوسان آن آزاد است (مثلا بعد از مجمع عادی سالانه یا فوق العاده) حجم مبنای آن نماد یک خواهد بود. همچنین در بازار فرابورس نیز حجم مبنا یک منظور شده است.

15

دارایی سهامداران در هر یک از نمادهای معاملاتی زیر نظر یک کارگزار قرار دارد که به آن کارگزار ناظر گفته می‌شود. سهامداران دارایی سهام خود را در هر نماد معاملاتی صرفاً از طریق کارگزار ناظر خود در آن نماد معاملاتی می‌توانند به فروش برسانند. هرچند می‌توانند با مراجعه به هریک از کارگزاران نسبت به خرید سهام اقدام نمایند. ممکن است دارایی سهامدار در یک نماد معاملاتی زیر نظر یک کارگزار ناظر و در نماد معاملاتی دیگر زیر نظر کارگزار ناظر دیگری باشد.

16

اصل مدرک شناسایی معتبر، آخرین برگه سهام ممهور به مهر شرکت کارگزاری قبلی و یا امور سهام و تکمیل فرم درخواست انتقال ناظر نزد کارگزاری جدید برای تغییر ناظر مورد نیاز است.

17

گاهی برای دریافت سود سهم یا موارد دیگر، به برگه سهم خود نیاز پیدا می کنید. برای دریافت برگه سهام با در دست داشتن اصل کارت ملی به واحد پذیرش کارگزاری مراجعه کنید.

18

این اوراق قابلیت معامله در فرابورس را دارند. هر برگ از این اوراق معادل ۵,٠٠٠,٠٠٠ ریال تسهیلات خواهد بود. اعتبار اوراق از تاریخ خرید به مدت دو سال می‌باشد. در صورتیکه مدت اعتبار اوراق به اتمام رسد و دارنده آن از تسهیلات خود استفاده ننماید، نماد معاملاتی آن متوقف خواهد شد و وجوه پرداختی جهت خرید اوراق به ایشان مسترد نخواهد شد. لذا اکیداً توصیه می‌شود سرمایه‌گذارانی که قصد استفاده از تسهیلات این اوراق را ندارند تا قبل از پایان مهلت اعتبار، اوراق را در بازار به فروش برسانند. ضمناً فروش این اوراق تا 4 ماه پس از تاریخ خرید، امکان پذیر نیست.

19

- برای اطلاع از عرضه‌ اولیه باید اخبار سایت‌های رسمی را پیگیری کنید. در کانال تلگرام کارگزاری‌ به آدرس @savbroker نیز زمان عرضه های اولیه‌ اطلاع رسانی خواهد شد.
- از کامل بودن مدارک خود اطمینان حاصل نموده و در صورتی که نقص مدارک دارید در اولین فرصت با کارگزاری تماس گرفته و نسبت به تکمیل مدارک اقدام فرمائید.
- قبل از شروع زمان عرضه اولیه، موجودی حساب خود را برای خرید افزایش دهید.
- سفارش خرید عرضه را صرفاً از طریق سامانه آنلاین ثبت فرمائید.
- درصورت عدم امکان ثبت سفارش در سامانه آنلاین، سفارش خرید می بایست حداكثر تا پایان ساعت اداري روز قبل از عرضه به کارگزاری اعلام شده باشد.

۱

زمانی‌که شما قبلا سهمی را در کارگزاری دیگر خرید کرده باشید و تمام سهم شما آن کارگزاری باشد و حالا خرید خود را از طریق ساوآفرین انجام دادید کارگزار ناظر شما همان کارگزاری است که قبلا خرید خود را انجام داده اید و تمام سهام شما به آن کارگزاری می رود.

۲

محدودیت حجمی، حداکثر تعداد اوراق بهاداری است که در هر نماد معاملاتی طی هر سفارش در سامانه‌ی معاملات وارد می‌شود. به عنوان مثال درصورتیکه آستانه حجم معاملات سهم شما 50000 باشد و شما تعداد 55000 را وارد سامانه معاملات نمائید، سیستم خطا می دهد.

۳

خیر؛ انجام "معاملات آتی" در "سامانه معاملات آنلاین سهام" امکان‌پذیر نیست. برای انجام معاملات آتی سکه می‌توانید از نرم افزار تحت وب دیگری استفاده کرد.

۴

بله؛ ارسال سفارشات در لحظه صورت می‌گیرد. دقت داشته باشید که نوع مرورگر مورد استفاده و سرعت اینترنت در این رابطه تاثیرگذار است.

۵

بله؛ در سامانه معاملات آنلاین خرید سهام از محل فروش سهام دیگر در‌‌صورت کافی بودن موجودی حاصل از فروش برای خرید، به صورت همزمان امکان‌پذیر است.

۶

خیر امکان پذیر نمی باشد چون سررسید دریافت وجه حاصل از فروش سهام 2 روز کاری می باشد .

۷

هر یک از مشتریان کارگزاری می‌توانند با دریافت معرفی نامه از کارگزاری و مراجعه به یکی از شعب بانک ملت نسبت به معرفی حساب مورد نظر جهت برداشت مستقیم وجه اقدام کنند.

۸

بله؛ در حال حاضر برخی اوراق مشارکت قابلیت معامله در فرابورس را دارند. لذا امکان خرید و فروش این اوراق در سیستم معاملاتی آنلاین نیز وجود دارد.

۹

خیر؛ در‌حال ‌حاضر، صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله( ETF )، در فرابورس می‌باشند. لذا امکان خرید و فروش واحدهای این صندوق ها در سیستم معملاتی آنلاین وجود ندارد.

متقاضی گرامی

 • فرآیند احراز هویت غیر حضوری با توجه به مجوزهای دریافتی از مراجع ذی صلاح و مطابق تعرفه های مصوب سازمان بورس و اوراق بهادار صورت می گیرد که شامل استعلام تصویر و اطلاعات موجود در پایگاه های مربوطه از قبیل سازمان ثبت احوال کشور و راستی آزمایی آن ها می باشد.
 • احراز هویت غیر حضوری صرفاً برای هر کد ملی صرفا یک مرتبه امکان پذیر است.
 • فرایند بارگذاری ویدیو سلفی مجهز به الگوریتم های تشخیص زنده بودن تصویر و تشخیص چهره می باشد.
 • با عنایت به دقت زیرساخت ها و سامانه مربوطه، چنانچه فرآیند احراز هویت غیر حضوری به دلیل عدم احراز مطابقت تصویر اخذ شده با تصویر موجود در سازمان ثبت احوال کشور تکمیل نگردد، در این حالت احراز هویت غیر حضوری امکان پذیر نبوده و جهت احراز هویت باید به یکی از مراکز احراز هویت مراجعه نمایید.
 • احراز هویت غیرحضوری صرفاً برای شخص ایرانی اصیل و بالای 18 سال قابل انجام بوده و برای نمایندگی از قبیل ولی، قیم، وکیل و ... صرفاً احراز هویت حضوری قابل انجام می باشد.
 • دسترسی به این بخش صرفاً از داخل کشور و برای کاربران داخلی مجاز است.
 • در صورت عدم موفقیت احراز هویت غیر حضوری، مبلغ پرداخت شده عودت نمی گردد.
 • ورود به سامانه جهت احراز هویت غیر حضوری به منزله آگاهی و پذیرفتن کامل کلیه شرایط، قوانین و مقررات بازار سرمایه می باشد.
 • رعایت پوشش موجه و حجاب اسلامی برای کلیه احراز شوندگان الزامی است و درصورت تخلف قطعاً از سوی مرجع احراز هویت غیرحضوری مردود خواهد شد.
 • در اخذ تصویر و ویدئو، پس زمینه ساده و نور مناسب ضروری است.

۱

برای انجام احراز هویت غیرحضوری، لازم است قبلاً در سامانه سجام ثبت‌نام کرده‌ و احراز هویت نشده‌ باشید. در این صورت وارد بخش استعلام سجام شده و احراز هویت خود را انجام دهید. در صورتی که دارای شرایط فوق هستید، وارد بخش ثبت نام شده، مشخصات مورد نیاز را در فرم‌های مربوطه وارد و پس از ارسال تصویر امضاء خود، در نهایت ویدئوی سلفی خود را آپلود کنید و احراز هویت خود را تکمیل کنید.

۲

از آنجایی که اطلاعات شناسایی در مراحل قبلی، تحت فرم‌ ثبت‌نام از کاربر دریافت شده‌اند، بمنظور راحتی هر چه بیش‌تر کاربران، برای احراز هویت و تکمیل فرآیند، صرفاً یک ویدئو سلفی بمدت 5 ثانیه مورد نیاز است و به ارائه هیچگونه مدرک شناسایی نیاز نیست.

۳

با توجه به اینکه تایید و احراز ویدئو سلفی توسط تکنولوژی و الگوریتم‌های قدرتمند هوش مصنوعی با دقت بالا صورت می‌گیرد، بسته به سرعت اینترنت، احراز هویت غیر حضوری بورس، تنها در حد چند ثانیه تا چند دقیقه زمان می‌برد که نسبت به متصدی انسانی برای احراز هویت، زمان بسیار کمتر است.

۴

ویدئو سلفی در واقع برای اثبات حضور و زنده بودن فرد استفاده می‌شود. دریافت این ویدئو برای حصول اطمینان از این موضوع است که مالک اصلی اطلاعات در پشت گوشی تلفن همراه قرار داشته و شخص دیگری هویت او را جعل نمی‌کند. در واقع، این ویدئو با الگوریتم‌های پیچیده و قدرتمند هوش مصنوعی (یادگیری ژرف) و Liveness detection پردازش شده و زنده و واقعی بودن آن تشخیص داده می‌شود.

۵

از آنجایی که می‌توان با استفاده از فناوری تشخیص زنده بودن تصویر (Liveness Detection) از زنده بودن کاربر در لحظه ضبط ویدئو اطمینان حاصل کرد و همچنین قابلیت ارسال ویدئوی چهره از هر جایی و در هر زمانی از شبانه‌روز ممکن است، بنابراین با استفاده از ویدئوی سلفی و هوش مصنوعی، امکان حذف نیاز به حضور شخص فراهم می‌گردد. در واقع نسخه‌ای از عکس چهره افراد، در زمان درخواست کارت ملی اخذ و نزد سازمان ثبت احوال وجود دارد که ما با دریافت ویدئو فرد، چهره او را با عکس ثبت احوال مقایسه می‌کنیم و در صورت تایید، احراز هویت انجام می‌شود؛ ضمن اینکه حضور شخص در لحظه نیز بررسی می‌گردد.

۶

برای احراز هویت غیرحضوری بورس، به تلفن همراه هوشمندی نیاز است که دارای دوربین سلفی بوده و قابلیت نصب نرم‌افزارهای مختلف بر روی آن وجود داشته باشد.

۷

خیر، تعداد دفعات احراز هویت غیر حضوری، به گوشی تلفن همراه وابسته نیست و به ازای هر کدملی، امکان یک بار احراز هویت وجود دارد.

۸

زمانی که وارد فرآیند آپلود ویدئو سلفی شدید، دسترسی دوربین سلفی خود را برای نرم‌افزار فعال کرده، در جای ثابت با نور مناسب ایستاده، گوشی تلفن همراه را در مقابل صورت خود بگیرید و دکمه شروع را بزنید. چهره خود را در طول ضبط ویدئو داخل کادر نگه دارید تا فرآیند ضبط به اتمام برسد.

۹

خیر، بدلایل امنیتی و بمنظور جلوگیری از بروز جعل هویت، برای احراز هویت حتماً لازم است که ویدئو زنده بگیرید.

۱۰

ویدئو شما، پس از تایید و احراز هویت، بمنظور پیگیری‌های بعدی، در سرورهای امن شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه ذخیره شده و امکان دسترسی غیرمجاز به آن‌ها وجود ندارد. در واقع، این ویدئوی سلفی کدگذاری شده و بوسیله هوش مصنوعی با تصویر مدارک شناسایی مطابقت داده می‌شود.

۱۱

بعد از ذخیره کد تایید در مرحله سمت و شرایط نماینده با انتخاب نماینده قانونی در فرم نمایش داده شده نوع مدرک اثبات کننده سمت را انتخاب و تاریخ انقضاء نمایندگی را درج و مدرک نمایندگی را بارگذاری نمایید .

۱۲

گاهی اوقات بدلیل عوامل مختلفی از قبیل کیفیت پایین دوربین سلفی گوشی تلفن همراه، نور پایین محیط، وجود چندین چهره در تصویر، سرعت پایین اینترنت، فاصله زیاد چهره شما از کادر تعبیه شده، زاویه نامناسب نگه داشتن تلفن همراه، قرار داشتن شیشه در پشت فرد، انعکاس نور در تصویر یا لرزش دوربین، ویدئو شما نامعتبر تشخیص داده شود. بعلاوه، چنانچه فردی دارای گریم یا آرایش خیلی زیادی باشد، ممکن است در تطابق چهره او با عکس ثبت احوالش، مشکل رخ دهد.

۱۳

در چنین مواردی، مشکلات ذکر شده را رفع کرده و مجدداً ویدئو بگیرید

۱۴

بعد از انتخاب نوع نماینده و بارگزاری مدرک نمایندگی در صورت عدم تایید مدرک مورد نظر توسط بخش حقوقی شرکت سپرده گذاری امکان تغییر مدرک و یا شخص نماینده وجود دارد و در صورت تایید مدرک این امکان وجود ندارد.

۱۵

هر کاربر با شماره ملی منحصر به فرد، 3 بار امکان آپلود ویدئو برای احراز هویت را دارد. اگر در 3 تلاش پیاپی، ویدئو معتبر تشخیص داده نشود، بمنظور حفظ امنیت کاربر، حساب کاربری او قفل می‌گردد و باید برای احراز هویت حضوری، مراجعه کند.

۱

سهام شش دهک درآمدی کشور که به شرکت های سرمایه گذرای استانی واگذار می شود تا در ازای آن شرکت های مزبور معادل مبلغ آن ،سهام شرکت سرمایه گذاری استانی را از طریق شرکت های تعاونی عدالت شهرستانی به مشمولین سهام مزبور(اعضای تعاونی ها) واگذار نمایند.

۲

اتباع ایرانی مقیم داخل کشور شامل شش دهک زیر که به صورت علمتی شناسایی می شوند:
دو دهک پایین درآمدی کشور با اولوست روستانشینان و عشایر
دهک های سوم تا ششم بعدی که مشمول طرح واگذاری سهام عدالت می شوند

۳

برای اطلاع از ارزش سهام خود باید به سامه سهام عدالت به نشانی samanese.ir مراجعه نموده و با استفاده از کد ملی خود وارد سامانه شوید.

۴

ارزش اولیه سهام متعلق به هر شخص مطابق مقررات مربوط تخصیص پیدا کرده و مشمولان می توانند صورت حساب خود را از طریق نشانی samanese.ir مشاهده نمایند.بدیهی است ارزش روز سهام متعلق هم اکنون بیش از میزان ارزش اولیه می باشد.هم اکنون در صورتحساب این افراد موجود در آدرس اینترنتی samanese.ir قابل مشاهده می باشد.ارزش روز سهام متناسب با افزایش یا کاهش ارزش سهام شرکت های سرمایه پذیر در بورس و فرابورس در نوسان است.در هر صورت در حال حاضر ارزش این سهام بیش از ارزش زمان واگذاری (تخصیص اولیه ) است .

۵

بله.فقط کاربرانی که شبای بانک ملی یا کشاورزی را انتخاب اعلام کرده اند،انکان ثبت سفارش فروش از طریق اپلیکیشن آپ را خواهند داشت و در صورتی که شبای بانک دیگری اعلام شده باشد.برای ثبت سفارش باید به شعب دبانک مورد نظر مراجعه کنید.مبلغ فروش سهام به شبای اعلام شده واریز خواهد شد.ممکن است به زودی بانک های دیگری نیز به سرویس اضافه شوند.

۶

وراث قانونی میتوانند جهت اطلاع از وضعیت سهام عدالت متوفیان به نشانی اینترنتی samanese.ir مراجعه و با ورود اطلاعات هویتی متوفی از مشمول بودن وی کسب اطلاع نمایند و صورت وضعیت دارایی سهام عدالت مربوط را مشاهده کنند.

۷

وراث قانونی مشمولان متوفی میتوانند با مراجعه به یکی از دفاتر منتخب پیشخوان خدمات الکترونیک دولت که نشانی آنها در سامانه سهام عدالت به تفکیک محل سکونت قابل جستجو است وبا ارائه مدارک لازم و امضای تقسیم نامه سهام عدالت نسبت به تقسیم سهام عدالت و منافع آنها اقدام نمایند.بدیهی است تا زمانی که کلیه وراث قانونی نسبت به تامین مدارک لازم و امضای تقسیم نامه سهام عدالت اقدام ننمایند،درخواست تقسیم ترتیب اثر داده نخواهد شدو چنانچه یک یا چند نفر از وراث نتوانند در دفاتر پیشخوان حضور بهم رسانند یا ارائه مدارک نمایند انجام خدمات سایر وراث نیز امکان پذیر نمی باشد.

۸

الف-کدملی و تاریخ تولد متوفی
ب-اصل کارت ملی وراث قانونی
پ-اصل گواهی حصر وراثت شخصی متوفی
ت- شماره شبای بانکی وراث
ث-نشانی و کدپستی محل اقامت یکی از وراث

۹

وراث قانونی صرفا میتوانند قدرالسهم خود را تنها به کسانی که نام و مشخصات ایشان در گواهی حصر وراثت شخص متوفی بعنوان وراث ذکر شده انتقال دهند و بذل و انتقال یا هر نوع واگذاری آن به اشخاص دیگر امکان پذیر نمی باشد.

۱۰

بله.وراث میتوانند نسبت به تعیین وکیل قانونی اقدام کرده و وکلای قانونی وراث با ارائه وکالتنامه رسمی و محضری،امکان مراجعه به دفاتر منخب پیشخوان خدمات الکترونیک دولت و امضای تقسیم نامه سهام عدالت را به جای شخص وراث خواهند داشت.همچنین این اقدام در مورد قیم یا ولی و کفیل اشخاص نیز امکان پذیر است.

۱۱

خیر.هنوز سقفی تعیین نشده است لیکن به تمامی ذینفعان (وراث قانونی) توصیه می شود در اسرع وقت به این دفاتر مراجعه و خدمات لازم را اخذ نمایند.

۱۲

وراث تکلیف دیگری ندارند و به عنوان سهامدار سهام عدالت میتوانند از منافع سهام و سود آن که به حساب آنها واریز میشود،برخوردار شوند و صرفا به اطلاعیه های بعدی سازمان خصوصی سازی در خصوص سهام عدالت توجه نمایند.

۱۳

از طریق کد ملی و با مراجعه به سامانه سهام عدالت به نشانی samanese.ir میتوانند وضعیت سهام را مشاهده نمایند.همچنین در صورت فروش ،مبلغ سهام به شبای اعلام شده واریز خواهد شد.

۱

مهلت ثبت سفارش برای خرید خودرو، تا ساعت ۱۷ روز کاری قبل از عرضه است. برای خرید خودرو از بورس کالا، داشتن کد بورسی کافی نیست و باید کد معاملاتی بازار فیزیکی بورس کالا دریافت کنید.

۲

یکی از ملزومات فعالیت در بازار فیزیکی بورس کالا از طریق کارگزاری ساوآفرین و خرید خودرو از بورس، افتتاح حساب وکالتی در یکی از بانک‌هایی است که در فرآیند ثبت‌نام در سامانه ایبیگو ساوآفرین مشخص شده است. حساب وکالتی، حسابی است که مشتری باید پیش پرداخت خرید خود را به آن حساب واریز کند و کارگزاری نیز دسترسی برداشت وجه از این حساب را دارد. برای افتتاح حساب وکالتی ابتدا باید فرم معرفی نامه را دانلود و چاپ نمایید. سپس به همراه این معرفی نامه و سایر مدارک مورد نیاز برای افتتاح حساب، به یکی از شعب بانک مربوطه مراجعه کنید. دقت داشته باشید که افراد دارای چک برگشتی امکان افتتاح حساب وکالتی را ندارند.

۳

پیش از اقدام به دریافت کد بورسی بازار فیزیکی بورس کالا، باید نام و احراز هویت سجام را انجام دهید. در ادامه به صورت گام به گام اقدامات زیر را انجام دهید:
به سایت sav.ebgo.ir مراجعه کنید و گزینه «اخذ کد آنلاین در بورس کالا» را انتخاب کنید.
بهتر است پیش از انجام مراحل بعدی، تصویری از امضای خود را با فرمت png یا jpeg یا jpg و با حداکثر حجم ۱۰۲۴ کیلوبایت آماده کنید. توجه داشته باشید که باید با خودکار مشکی یا آبی در زمینه کاملا سفید امضا کرده و از آن عکس بگیرید.
کد ملی و شماره همراه خود را که در سامانه سجام ثبت کرده‌اید، وارد کنید.
کد ۵ رقمی که از طرف سامانه سجام برای شما پیامک می‌شود را وارد کنید.
مشخصات فردی خود را تکمیل کنید.
اطلاعات نشانی خود را تکمیل کنید.
اطلاعات شغلی خود را تکمیل کنید. توجه داشته باشید که در بخش نوع فعالیت باید گزینه «خریدار خودرو» را انتخاب کنید.
اطلاعات مالی خود را تکمیل کنید.
اطلاعات بانکی خود را وارد کنید. توجه داشته باشید که معرفی نامه حساب وکالتی بازار فیزیکی بورس کالا را از همین صفحه می‌توانید دانلود و چاپ کنید.
تصویر نمونه امضای خود را در چارچوب مشخص شده ارسال کنید. توجه کنید که ارسال تصویر امضا الزامی و ارسال سایر مدارک، اختیاری است.
تیک مربوط به «کد بازار فیزیکی بورس کالا» و تیک مربوط به تایید و تعهد به صحت اطلاعات را فعال کنید. نهایتا گزینه «قبول قوانین و مقررات و تایید نهایی» را انتخاب کنید تا صدور کد بورس کالای شما در دستور کار قرار بگیرد.

۱

بورس انرژی بازاری است که مانند سایر بورس‌ها، خریداران و فروشندگان زیادی در آن به‌منظور معامله حامل‌های انرژی یا اوراق بهادار مبتنی بر این کالاها حضور دارند و با انجام معاملات در بین آنها، قیمت این حامل‌ها به تعادل ‌می‌رسد. حامل‌های انرژی مانند نفت، زغال سنگ، گاز، برق و...، کالاهایی هستند که قدرت انتقال انرژی را به صورت الکترونیکی یا شیمیایی دارند.
بورس انرژی ایران به منظور نظم دادن به معاملات حامل‌های انرژی و دارایی‌های مبتنی بر این حامل‌ها، نظارت بر انجام این معاملات و تسهیل فرآیند ثبت معاملات، ایجاد شده و بستری فراهم کرده تا هماهنگی بین مؤسسات مالی و شرکت‌ها برای انجام معاملات، در فضایی عادلانه و به دور از تبعیض انجام شود.
بورس انرژی ایران، به عنوان یک بورس کالایی، تشکلی خودانتظام است که امکان انجام معاملات حامل‏های انرژی )شامل نفت، گاز، برق و سایر حامل‎های انرژی (و اوراق بهادار مبتنی بر کالاهای مذکور در آن وجود دارد. در بورس انرژی ایران نیز مشابه سایر بورس‏ها، تعداد زیادی خریدار و فروشنده حضور داشته که با انجام داد و ستد در فضایی رقابتی، دستیابی به قیمت‎های تعادلی حامل‏های انرژی را میسّر می‏سازند.
بورس انرژی ایران دارای سه بازار فیزیکی، مشتقه و فرعی می‏باشد. در بازار فیزیکی، کالاهای پذیرفته شده در بورس و در بازار مشتقه، اوراق بهادار مبتنی بر کالاهای پذیرفته شده در بورس مورد معامله قرار می‏گیرند. کالاهای تک محموله‏ای و خارج از گونه نیز در بازار فرعی قابلیت معامله دارند. بازار فیزیکی خود شامل سه تابلوی برق، نفت و گاز و تابلوی سایر حامل‌های انرژی و بازار مشتقه شامل سه تابلوی قرارداد سلف موازی استاندارد، قرارداد آتی و قرارداد اختیار معامله می‏باشد. همچنین هر یک از تابلوها دارای دو رینگ داخلی و بین‏المللی هستند. در بازار فیزیکی معاملات در قالب قراردادهای نقدی، نسیه، سلف، کشف پریمیوم انجام می‎پذیرند و قراردادهای آتی، اختیار معامله و سلف موازی استاندارد و ... نیز قابلیت معامله در بازار مشتقه را دارا می‎باشند. بر این اساس کلیه حامل‏های انرژی در صورت داشتن سابقه فعالیت قابل اتکاء عرضه‏کننده در بازار کالای مورد پذیرش، امکان کشف عادلانه قیمت با توجه به میزان عرضه کالا توسط متقاضی و عدم شمول محدودیت‏های قیمت‏گذاری قانونی و انحصار در عرضه یا تقاضا همچنین ارائه تعهدات مصرح در دستورالعمل پذیرش توسط متقاضی با تصویب هیات پذیرش یا کمیته عرضه بورس انرژی به عنوان کالای اصلی یا مشابه امکان معامله در بورس انرژی را دارند. در بورس انرژی ایران معاملات در بازار فیزیکی بسته به تعداد عرضه‏کنندگان در یک نماد معاملاتی و شرایط عرضه به سه روش حراج حضوری، معاملات تمام الکترونیکی و عرضه یکجا انجام می‏پذیرد. معاملات در بازار مشتقه نیز به صورت تمام الکترونیکی انجام می‏پذیرد.

۲

معافیت مالیاتی: بر اساس ماده 6 قانون توسعه ابزارهای نوین مالی، 10 درصد از مالیات بر در‎آمد حاصل از فروش کالاهایی که در بورس های کالایی پذیرفته شده و به فروش می‎رسد از بخشودگی مالیاتی برخوردارند.
معافیت از تشریفات مزایده و مناقصه : بر اساس ماده 17 قانون توسعه ابزار‎های مالیاتی جدید و بندهای قوانین بودجه سنواتی خرید و فروش کالاهای پذیرفته شده در بورس‎های کالایی که با رعایت مقررات حاکم بر این بورس ها مورد داد ستد قرار می‎گیرند توسط وزارتخانه‎ها و دستگاه‎های دولتی و عمومی و اجرایی نیاز به برگزاری مناقصه یا مزایده و تشریفات مربوط به آنها ندارد.
 • امکان بازاریابی و عرضه محصولات در رینگ داخلی و بین‎الملل از طریق شبکه کارگزاران عضو و سامانه‎های معاملاتی بورس انرژی
 • امکان تأمین کالاهای مورد نیاز از طریق ساز و کار شفاف و منصفانه بورس انرژی

 • امکان تأمین مالی و پوشش ریسک عرضه‎کنندگان از طریق ابزارهای مالی موجود در بورس انرژی
 • امکان پوشش ریسک و تأمین کالاهای مورد نیاز مصرف‎کنندگان برای دوره‎های زمانی مختلف
 • کاهش هزینه‎های معاملاتی برای مشتریان در مقایسه با معامله در خارج از بورس (شامل هزینه‎های عقد قرارداد، بازاریابی و ...)
 • کاهش ریسک‎های معاملاتی از جمله ریسک عدم ایفای تعهدات طرفین و ...

 • وجود قراردادهای استاندارد و مشخص همچنین تضمین استاندارد بودن و کیفیت کالاهای مورد معامله در بورس
 • برخورداری از چارچوب مقرراتی جامع در حوزه پذیرش، معاملات، ثبت و سپرده‎گذاری و تسویه پایاپای کالاها و اوراق بهادار مبتنی بر کالا

۴

بازار رینگ  تابلو
فیزیکی
 • داخلی
 • بین الملل
 • برق
 • نفت و گاز
 • سایر حامل های انرژی
مشتقه
 • داخلی
 • بین الملل
 • قرارداد سلف موازی استاندارد
 • قرارداد آتی
 • قرارداد اختیار معامله
سایر اوراق بهادار قابل معامله
 • داخلی
 • بین الملل
 
فرعی
 • داخلی
 • بین الملل
 

 

اطلاعات تماس

021-45236
88690093 , 88696575 ,88682649 
تلفن مستقیم واحد پذیرش : 88691377,88691378
انتقادات،پیشنهادات،نظرات  داخلی 104
تلگرام پذیرش :https://t.me/savbroker_admin
تلگرام مالی:https://t.me/savbroker_voc
info@savbroker.ir 

 تهران، سعادت آباد، خیابان علامه جنوبی، کوچه حق طلب غربی، پلاک 31، واحد 2

کارگزاری رتبه الف

 اولین کارگزار حقوقی رسمی ثبت شده در ایران